Як працювати з IPLEX


10 УРОКІВ  по пошуку в системі iplex на вашому ПК

УРОК 1. Пошук документів

1. Шукаємо кодекси і нові закони. Натискаємо на іконку «Нормативні акти», а потім заходимо у розділ «Кодекси України» – всі кодекси перед Вами. Порада: таким способом можна швидко знайти нові закони та законопроекти, курси валют та індекси інфляції тощо. Заходьте у відповідний розділ і у дереві документів Ви їх легко відшукаєте.

2. Якщо відомі реквізити документу. Натискаємо на іконку «Нормативні акти» або «Судові рішення». Вгорі справа від рядка пошуку натискаємо «Додаткові умови». Заповнюємо форму і знаходимо документ.

3. Якщо не відомі реквізити документу або треба зробити добірку за темою. Заходимо у відповідний розділ. Вгорі у рядку пошуку просто вводимо слово, фразу, номер, дату як при пошуку в інтернеті. Майже миттєво отримаємо перелік документів. Порада: при великій кількості знайдених документів використовуйте фільтри на панелі зліва або робіть «Пошук у знайденому».


УРОК 2. 
Зв’язки документів або що ховається за скріпкою

Ви працюєте з текстом нормативного документу. Безперечно Вас цікавить практичне його застосування. Натискайте на знак  “скріпка” перед назвою документа чи статті або на значок “зв’язки” поруч із пунктом. Що Ви отримаєте?

1. Натиснувши на знак  “скріпка”перед назвою документа Ви побачите на лівій панелі зв’язки документа з судовими рішеннями, регіональними документами, термінами, іншими нормативно-правовими актами. У списку посилань відразу вказується кількість пов’язаних документів. Порада: шукайте так визначення термінів в кодексах і законах.

2. Натиснувши на знак  “скріпка”перед статтею Ви отримаєте перелік посилань на:
· судові рішення
· нормативно-правові акти
· консультації
· судову практику (листи, постанови, окрема думка суддів КСУ тощо, які узагальнюють судову практику)
· регіональні документи
· офіційні роз’яснення
· правові позиції ВСУ.

Порада: зайдіть в «Помічник юриста» (іконка в головному меню системи ipLex.Профі.XL) та пошукайте коментар до статті на основі правових позицій і висновків ВСУ. Така правова позиція містить остаточно правильне застосування норми права від вищої інстанції.

3. Тільки в ipLex, натиснувши на значок  “зв’язки” поруч із пунктом Ви отримаєте добірку судових рішень до певного пункту (а не до всієї статті!). Це особливо корисно коли на статтю посилається велика кількість судових рішень. Порівняйте: до статті 3 ГКУ – добірка з 14255 судових справ, а до пункту 7 ст. 3 ГКУ – 57 документів.


УРОК 3.
Структура великого документу – знаходимо швидко статті та пункти, бачимо зміни.
Працюючи з великим нормативним документом, наприклад, кодексом, користуйтеся вкладкою «Структура» – вгорі над текстом.1. Ви відразу бачите ті розділи, глави, статті, які було змінено в цій редакції – у структурі вони виділені іншим кольором.2. Ви швидко знайдете статтю, адже в розділах і главах вказано діапазон статей.3. Ви зможете перейти навіть на пункт статті, бо структура розкривається аж до пунктів.4. Ви можете відкрити структуру поряд з текстом і працювати з паралельною навігацією.


УРОК 4. 
Редакції документу – на певну дату її дії

При роботі з редакціями документу в системі ipLex є маленький, але дуже важливий нюанс. Ви відкриваєте редакцію документа на конкретну дату її дії. В деяких інших системах замість цього вказано дату документу, що вносить зміни. Це суттєва різниця! З ipLex Ви можете буди впевнені, що на потрібну Вам дату в минулому діяла саме та редакція, яку Ви обрали із переліку.

Також, вкладка «Редакції» (вгорі над текстом нормативного акту) вміщує і майбутні редакції документу, які Ви можете подивитися.


УРОК 5. 
Судові рішення або чого нема в реєстрі

Судові рішення беремо із Єдиного державного реєстру судових рішень. При цьому вони проходять ретельний відбір та обробку.

1. Робимо відбір судових рішень:

· вилучаються процедурні рішення першої інстанції (таких справ від 65 до 78 % від загальної кількості в реєстрі);

· вилучаються типові «однакові» рішення, наприклад, про дітей війни чи виплату пенсій (траплялось, що таких рішень одразу надходило від 15 до 168 тисяч).

Це об’єктивний критерій відбору, який дозволяє позбутися великої кількості «зайвих» документів і в той же час зберегти цілісний масив корисних справ.

Перевага: в системі немає нічого зайвого, неінформативного, а тільки «суттєві» справи, які Ви можете використовувати у своїй практичній діяльності. Додаткова перевага:зменшується час на пошук справ (по всій базі пошук триває 7-12 сек.) і результатами пошуку є десятки – кілька сотень тільки інформативних рішень (а не тисячі чи десятки тисяч).

2. Додаємо те, чого нема в реєстрі:

· визначається коротка суть справи – її Ви бачите відразу у реквізитах;

· проставляються посилання на нормативні акти – із тексту справи Ви переходите безпосередньо на статтю та навіть пункт! закону чи кодексу;

· створюється історія судової справи – Ви отримаєте цілісну картину проходження справи від нижчої до вищої інстанції, адже в ipLex зв’язки між судовими рішеннями встановлюються не лише за номером, а й за суттю справи.

Ще ми робимо аналітику судових рішень, але про це в наступному уроці.


УРОК 6. 
Вивчаємо історію судової справи

Ви знайшли судову справу. Хочете подивитися, з чого все почалося і чим закінчилось?

1. Натискайте вкладку «Пов’язані рішення» – вгорі над текстом. Ви побачите перелік пов’язаних рішень.

В ipLex встановлено зв’язки між судовими рішеннями не лише за номером, а й за суттю справи. В різних судових інстанціях справа йде під різними номерами і тому самостійно прослідкувати всю історію майже неможливо.

В ipLex можна побачити весь ланцюжок проходження справи – від першої інстанції до Верховного суду. Для аналізу судової практики це безцінний матеріал. Ви можете розглянути «закінчений» судовий прецедент та проаналізувати цілісну картину розвитку подій, на якій будувати власну стратегію дій у суді.

2. Натискайте на значок  біля справи і ви побачите зв’язки між рішеннями. Відображення у простій графічній формі значно полегшує роботу.


УРОК 7. 
Пошук судових рішень – цікаві моменти

Поради при пошуку судових рішень:

· у рядку пошуку контекст вказуйте повністю без відсікання закінчень. Наприклад, «таємниця усиновлення». В результаті знаходяться документи, в яких є цей контекст з урахуванням форм слів: «таємниці…», «таємницею…» і т.д.;

· якщо відомі реквізити судового рішення, користуйтеся вкладкою «Додаткові умови» (справа від рядка пошуку);

· в переліку знайдених документів читайте абзац з виділенням пошукового контексту, так можна оцінити «корисність» документу навіть не відкриваючи його повністю;

· при великий кількості знайдених документів використовуйте фільтри на панелі зліва або робіть «Пошук у знайденому»;

· отримати добірку судових справ можна із нормативного акту без задаванням пошукових умов, просто натиснувши значок біля статті  чи навіть пункту  закону;

· обов’язково дивіться «Пов’язані рішення» (вгорі над текстом судового рішення) – дізнаєтесь багато цікавого.


УРОК 8. 
Аналітика судових рішень – в поміч юристу

1. Судові новини (іконка головного меню) – це щотижневий моніторинг рішень вищих судів. Наші експерти відбирають найбільш цікаві, найбільш змістовні та інформативні справи. На появу нового вказує сигнал-позначка біля іконки.

2. Тематичні добірки вищих судів (у розділі «Судові новини») – рішення вищих судів розташовані за тематичними рубриками; більш темним кольором виділені розділи, які нещодавно поповнилися новими документами; всередині рубрики нові документи розміщуються вгорі і також означені темним кольором.

3. Коментарі та практика на основі правових позицій ВСУ. В розділі „Помічник юриста” (іконка головного меню) здійснено упорядкований підбір постанов Верховного суду України, в яких міститься практика застосування норм права та правові позиції щодо вирішення неоднакового застосування судами касаційної інстанції однієї і тієї самої норми права у подібних правовідносинах. Ці правові позиції «прив’язуються» до конкретних статей, а також супроводжуються короткою анотацією.

А ще для юриста в ipLex є приклади договорів та позовних заяв, калькулятори судового збору, пені, штрафів, моніторинг прийнятий законопроектів. Шукайте це у розділі «Помічник юриста».


УРОК 9. 
Створюємо власну базу – працюємо в офлайн

 1. Створюємо власну базу.

Відкриваємо документ. Вгорі зліва над текстом натискаємо значок «зірочка». У меню обираємо теку, куди зберігаємо документ. Можемо не обирати теку, тоді документ додасться у кінець списку власних документів. Можемо створити нову теку – внизу справа натискаємо «+Створити теку» і там збережеться документ.

2. Працюємо з власною базою.

В головному меню натискаємо іконку «Мої документи». Бачимо збережені документи. Тут можна:
· зробити пошук документів: натискаємо праву кнопку мишу і у меню обираємо пункт «Знайти у тексті»;
· створити теку: натискаємо праву кнопку мишу і у меню обираємо пункт «Створити теку». Нова тека додається в кінець списку, її можна перетягнути в інше місце;
· редагувати теку: стаємо на теку, натискаємо праву кнопку мишу і у меню обираємо пункт «Перейменувати теку» або «Видалити»;
· впорядкувати документи: перетягуємо документ в інше місце або в теку (для цього тягнемо документ у теку, яка відображена у структурі зліва).

Аналогічно працюємо і з закладками – розділ «Мої закладки»

3. Користуємось в офлайн.

Створена власна база зберігається у «хмарах». База синхронізована, тобто її видно з усіх своїх пристроїв. Щоб зберегти базу в офлайн (або оновити, коли вона вже існує) натискайте вгорі екрана «В офлайн/Поновити». З такою добіркою зручно працювати там, де немає інтернету, наприклад, в суді. При запуску програми ipLex обирайте режим «Мої документи офлайн».


УРОК 10. 
Застосовуємо фільтри

Ви запустили пошук і отримали великий список документів. Застосовуйте фільтри!

1. На панелі зліва біля всіх потрібних позицій фільтра ставимо «галочки».

2. Внизу панелі натискаємо «Застосувати». Отримаємо новий список.

Фільтри ipLex працюють дуже швидко.

10 УРОКІВ
як працювати з системою iplex на вашому смартфоні

УРОК 1. Пошук документів

Шукаємо кодекси і нові закони. Натискаємо на іконку «Нормативні акти», а потім заходимо у розділ «Кодекси України» – всі кодекси перед Вами. Порада: таким способом можна швидко знайти нові закони та законопроекти, курси валют, індекси інфляції тощо.

Якщо не відомі реквізити документу або треба зробити добірку за темою. Заходимо у розділ. Вгорі натискаємо на іконку . У рядку пошуку просто вводимо слово, фразу, номер як при пошуку в інтернеті. Майже миттєво отримаємо перелік документів. Порада: при великій кількості знайдених документів використовуйте фільтри  та сортування  (іконки знизу екрану).

Якщо відомі реквізити документу. Заходимо у розділ. Вгорі натискаємо на іконку  і справа від рядка пошуку натискаємо на іконку . Заповнюємо форму і знаходимо документ.


 1. УРОК 2. 
  Зв’язки документів або що ховається за скріпкоюВи працюєте з текстом нормативного документу. Безперечно Вас цікавить практичне його застосування.Натискайте на знак  перед статтею і Ви отримаєте перелік посилань на судові рішення, нормативно-правові акти, консультації тощо.Порада: зайдіть в «Помічник юриста» (іконка в головному меню системи ipLex.Профі.XL) та пошукайте коментар до статті на основі правових позицій і висновків ВСУ.Тільки в ipLex, натиснувши на значок  поруч із пунктом Ви отримаєте добірку судових рішень до певного пункту (а не до всієї статті!). Це особливо корисно коли на статтю посилається велика кількість судових рішень.


  1. УРОК 3. 
   Структура великого документу  знаходимо швидко статті та пункти, бачимо зміни.Працюючи з великим нормативним документом, наприклад, кодексом, дивіться йогоструктуру – іконка  знизу екрану.Ви відразу бачите ті розділи, глави, статті, які було змінено в цій редакції – у структурі вони виділені іншим кольором.Ви швидко знайдете статтю, адже в розділах і главах вказано діапазон статей.Ви зможете перейти навіть на пункт статті, бо структура розкривається аж до пунктів.


   1. УРОК 4.
     Редакції документу – на певну дату її діїПри роботі з редакціями документу в системі ipLex є маленький, але дуже важливий нюанс. Ви відкриваєте редакцію документа на конкретну дату її дії. В деяких інших системах замість цього вказано дату документу, що вносить зміни. Це суттєва різниця! З ipLex Ви можете буди впевнені, що на потрібну Вам дату в минулому діяла саме та редакція, яку Ви обрали із переліку.Також, вкладка редакцій (вгорі над текстом нормативного акту) вміщує і майбутні редакції документу, які Ви можете подивитися.

   2. УРОК 5. 
    Судові рішення або чого нема в реєстріСудові рішення беремо із Єдиного державного реєстру судових рішень. При цьому вони проходять ретельний відбір та обробку.

    1. 1. Робимо відбір судових рішень::
    • – вилучаються процедурні рішення першої інстанції;
    • – вилучаються типові «однакові» рішення, наприклад, про дітей війни чи виплату пенсій.

    Це об’єктивний критерій відбору, який дозволяє позбутися великої кількості «зайвих» документів і в той же час зберегти цілісний масив корисних справ.

    1. 2. Додаємо те, чого нема в реєстрі:

    – визначається коротка суть справи – її Ви бачите відразу у реквізитах;

    • – проставляються посилання на нормативні акти – із тексту справи Ви переходите безпосередньо на статтю та навіть пункт! закону чи кодексу;
    • – створюється історія судової справи – Ви отримаєте цілісну картину проходження справи від нижчої до вищої інстанції.

    Ще ми робимо аналітику судових рішень, але про це в іншому уроці.


   3. УРОК 6. 
    Вивчаємо історію судової справиВи знайшли судову справу. Хочете подивитися, з чого все почалося і чим закінчилось?Натискайте іконку  знизу екрану. Ви побачите перелік пов’язаних рішень.В ipLex встановлено звязки між судовими рішеннями не лише за номером, а й за суттюсправи. В різних судових інстанціях справа йде під різними номерами і тому самостійно прослідкувати всю історію майже неможливо.В ipLex можна побачити весь ланцюжок проходження справи – від першої інстанції до Верховного суду.Натискайте на значок  біля справи і ви побачите зв’язки між рішеннями. Відображення у простій графічній формі значно полегшує роботу.


    1. УРОК 7. 
     Пошук судових рішень – цікаві моментиПоради при пошуку судових рішень:– у рядку пошуку контекст вказуйте повністю без відсікання закінчень;

     • – якщо відомі реквізити судового рішення, користуйтеся іконкою  (справа від рядка пошуку);
     • – в переліку знайдених документів читайте абзац з виділенням пошукового контексту, так можна оцінити «корисність» документу навіть не відкриваючи його повністю;
     • – при великий кількості знайдених документів використовуйте фільтри  або сортування  – іконки знизу екрану;
     • – отримати добірку судових справ можна із нормативного акту без задаванням пошукових умов, просто натиснувши значок  біля статті чи навіть пункту закону;
     • – обов’язково дивіться пов’язані рішення (іконка  знизу екрану) – дізнаєтесь багато цікавого.

     • УРОК 8. 
       Аналітика судових рішень – в поміч юристу1. Судові новини (іконка головного меню) – це щотижневий моніторинг рішень вищих судів. Наші експерти відбирають найбільш цікаві, найбільш змістовні та інформативні справи. На появу нового вказує сигнал-позначка біля іконки.2. Тематичні добірки вищих судів (у розділі «Судові новини») – рішення вищих судів розташовані за тематичними рубриками; більш темним кольором виділені розділи, які нещодавно поповнилися новими документами; всередині рубрики нові документи розміщуються вгорі і також означені темним кольором.3. Коментарі та практика на основі правових позицій ВСУ. В розділі „Помічник юриста” (іконка головного меню) здійснено упорядкований підбір постанов Верховного суду України, в яких міститься практика застосування норм права та правові позиції щодо вирішення неоднакового застосування судами касаційної інстанції однієї і тієї самої норми права у подібних правовідносинах. Ці правові позиції «прив’язуються» до конкретних статей, а також супроводжуються короткою анотацією.А ще для юриста в ipLex є приклади договорів та позовних заяв, калькулятори судового збору, пені, штрафів, моніторинг прийнятий законопроектів. Шукайте це у розділі «Помічник юриста».

     • УРОК 9. 
      Створюємо власну базу – працюємо в офлайнСтворюємо власну базу.Відкриваємо документ. В правому нижньому куті екрану натискаємо іконку . У меню обираємо теку, куди зберігаємо документ. Можемо не обирати теку, тоді документ додасться у кінець списку власних документів.Працюємо з власною базою.На головній сторінці натискаємо іконку «Мої документи». Бачимо збережені документи. Можемо з ними працювати. У режимі «Правка» (кнопка знизу екрану) можна:
      – впорядкувати документи та папки: натискаємо на позначку справа від назви документа чи папки і перетягуємо на нове місце;
      – створити папку: натискаємо на будь-яке місце екрану, обираємо пункт меню «Створити папку»;
      – редагувати папку: натискаємо на папку і можемо її відкрити, перейменувати, видалити;
      – копіювати документи та папки: натискаємо на назві документа чи папки, обираємо пункт «Відмітити», потім натискаємо на нове місце і обираємо «Копіювати відмічене».
      Для збереження натискаємо «Зберегти» знизу екрану.Користуємось в офлайн.Створена власна база зберігається у «хмарах». База синхронізована, тобто її видно з усіх своїх пристроїв. Щоб зберегти базу в офлайн (або оновити, коли вона вже існує) натискайте вгорі екрану «В офлайн». З такою добіркою зручно працювати там, де немає інтернету, наприклад, в суді.
    2. УРОК 10. Застосовуємо фільтри
     Ви запустили пошук і отримали великий список документів. Застосовуйте фільтри!1. Натискаємо іконку  знизу екрану.

     1. 2. Зверху екрану над списком обираємо параметр. Дуже швидко отримаємо новий список.